Ziemassvētku radošās darbnīcas

“Mežmalā uz lielas bekas rūķītis konfektes stādīja.
Ik rītiņu, vakariņu konfektes ar medu laistīja.
Un uzauga konfekškoks, kurā medainas konfektes!” 

(www.dziesmas.lv)

Ar klusiem soļiem atnāca gaišākie, mājīgākie un sirsnīgākie svētki – Ziemassvētki. Ar ko smaržo Ziemassvētki? Ar eglīti, mandarīniem un piparkūkām… Un tāpēc, lai svētku gaidīšanas laiks bērniem nestu patiesu prieku, Daugavpils pilsētas 32.pirmsskolas izglītības iestādes lielajā saimē notika daudzveidīgas radošās darbnīcas. To laikā bērniem bija iespēja pagatavot gardas dāvanas no smaržīgām un krāsainām piparkūkām un caurspīdīgām, kā ziemas ledus, karamelēm.

Ziemassvētku darbnīca “Smaržīgas piparkūkas”
Vislabākā piparkūku recepte ir piparkūku mīkla, glazūra un bērnu labais garastāvoklis.
Mīklu un glazūru iegādājās bērnu vecāki, bet labs garastāvoklis mājo katrā iestādes grupiņā.
Darbnīca sākās ar drošības noteikumu apspriedi. Bērni nomazgāja rokas, uzvilka tīrus priekšautus un ķērās pie darba. Vispirms mazie ķipariņi aptaustīja, izsmaržoja un sāka rullēt mīklu, tad izvēlējās Ziemassvētku formiņas un izspieda figūras. Nu, cepumi varēja doties uz virtuvi… Bet bērni, gaidot, kad būs gatavas piparkūkas, noskatījās prezentāciju ar dažādā veidā rotātām piparkūkām. Drīzumā piparkūku smarža vēstīja par cepumu gatavību. Un, kad smaržīgi izstrādājumi bija jau grupā, bērni radoši aizrāvās ar to apgleznošanu. Audzēkņiem sanāca burvīgas, smaržīgas un radošas piparkūkas.
Darbnīcas noslēgumā, sēžot pie svētku galda ar cepumiem un tēju, bērni saprata, kāpēc piparkūkām ir tāds nosaukums…

Ziemassvētku darbnīca “Svētku karamele”
Bērniem bija interese par konfektēm un to tapšanu, jo gatavojās sagaidīt Ziemassvētku dāvanas. Skolotāja bērniem piedāvāja noskatīties filmiņu par karameļu vārīšanas procesu.
Pēc tam atlika tikai sarūpēt nepieciešamos piederumus un produktus. Process sākās. Skolotāja vārīja karameļu sīrupu, kuram sastāvdaļas sagatavoja bērni. Viņi vēroja un noteica vārīšanās procesu, tā īpatnības. Bet galvenais uzdevums bija nezaudēt modrību, kad karameļu sīrups bija gatavs.
Karameļu saldā smarža pārņēma visas grupiņas telpas, katrā bērnā valdīja svētku oma un milzīga vēlēšanās pašam iegūt savu svētku karameli. Pēc bērnu ieceres skolotāja pievienoja dažādas krāsvielas. Kad karameļu masa bija pietiekami atdzisusi, katrs bērns varēja izliet sev tīkamo karameles figūriņu un izrotāt to.
Bērni saprata, cik ļoti svarīgi ir ievērot produktu proporcijas, cik uzmanīgi ir jāstrādā ar karstu virsmu. Tā ir bīstama bērniem un to var darīt tikai pieaugušais. Bērni iepazina ķīmiskos procesus: iztvaikošanu un izdegšanu. Kā arī novērtēja konditoru smago darbu, ja vēlas, lai konfektes ir skaistas, gardas un daudzveidīgas.


Katrs bērns sarūpēja sev un saviem vecākiem mazu pārsteigumu – smaržīgas piparkūkas un neierastu pašdarinātu karameli.
Smaržīgus, garšīgus un siltus svētkus!

Informāciju sagatavoja: izglītības iestādes vadītāja M.Grigorjeva
pirmsskolas skolotājas: I.Aņisimova, N.Berlizova

Publikācija pieejama Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes mājaslapā:

http://izglitiba.daugavpils.lv/lv/jaunumi-blog/pirmsskolu-zinas-ziemassvetku-radosas-darbnicas-daugavpils-pilsetas-32.pirmsskolas-izglitibas-iestade