“Es mielošu Miķelīti caurumainu kukulīti”

Es izcepu kukulīti, vidū dūru caurumiņu;

Es mielošu Miķelīti caurumainu kukulīti.

Jumim cepu gardu rausi no trijām labībām:

No miežiem, no rudziem, no baltiem pūrīšiem.

(Latviešu tautasdziesma)

 Ievērojot latviešu tautas tradīcijas, mūsu iestādē, šogad 29. septembrī, tika atzīmēta Miķeļdiena – rudens saulgrieži, kad diena un nakts ir vienādā garumā.

Jau no paša rīta katrā grupā strādāja Miķeļdienas tirdziņš. Vairākās grupās – „Zirneklīši”, „Vaboles”, „Circenīši”, „Taurenīši”, „Sienāzīši”, „Jāņtārpiņi”, „Mārītes” sarīkoja tirgošanu savās grupās, kur bērni varēja pārdot un pirkt dārzos izaudzētas rudens veltes un kopā ar vecākiem sarūpētos, pašgatavotos gardumus.

Pēc Miķeļdienas tirdziņa iestādes pastaigu laukumā bērnus sagaidīja saimniece, kura pastāstīja, kāpēc Miķeļus dēvē par ražas svētkiem.  Bērni ar aizrautību sacerēja mīklas par dārzeņiem un augļiem.

Bērni gan ar dziesmām, gan ar orķestra palīdzību sauca Miķeļi – mazo vīriņu, kurš nāk apraudzīt vai raža ir novākta vai rudens darbi ir pabeigti. Miķelis atnāca daudzināšot klātesošos! Apber visus ar graudiem runādams „Lai bagātība šajās mājās.”

Miķelis aicināja bērnus sašķirot pa groziem dārzeņus, kuri aug virs zemes un zemē, kā arī augļus, ar ko viņi veiksmīgi tika galā. Bet mazi bērni pēc taustes nosauca dārzeņus un augļus.

Miķelis dainās saukts par labu un bagātu vīru, arī par maizes tēvu. Miķelis bērniem izstāstīja par maizi un aicināja bērnus saudzīgi izturēties pret maizi. Bērniem tika izstāstīts, kā maizi audzē un cik daudz pūļu un darba ir ieguldīts, kamēr tā nonāk uz mūsu galda.

Ar tautas dziesmām, rotaļām un dejām bērni bija izgājuši to garu un grūtu maizes ceļu. Ar deju „ZIEDI,ZIEDI RUDZU VĀRPA” sagaidījām, kamēr labībiņa izaugs, ar atskrējušu Pelīti samalām graudus miltos, gājām rotaļā ar salmu kūli un cisu maisu un beidzām maizes ceļu ar deju „RUPJMAIZKUKULS”.

Ar Miķeļi izrunājām senās šo svētku tradīcijas un izdzinām peles un žurkas no mūsu mājām.

Svinējām un priecājāmies gan par saulaino laiku, gan bagātu ražu, gan par maizīti, ar kuru bērnus atnākot uz grupām, pacienāja Miķelis, piedāvājot pagaršot dažādus maizes veidus, kas tika sagriezti mazos gabaliņos.

Liels paldies skolotājām, audzēkņiem un viņu vecākiem par atsaucību gadatirgu rīkošanā!

Informāciju sagatavoja: mūzikas skolotāja I. Kožokara